Світ ребусів

 

 

Передмова

Пропоновий Посібник розрахований на використання в закладах ПТНЗ з предмету електротехніка для спеціальноcтей "Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування", "Електрогазозварник", "Машиніст крана", "Слюсар з механоскладальних робіт" та ін.

Даний Посібник призначений для використання в процесі навчання на уроках електротехніки в ПТНЗ (на різних етапах уроку), а також у поза урочний час. Ребуси, представлені в даному Посібнику, дозволяють згадати забуті і придбати нові знання. Вони розширюють кругозір учнів, допомагають краще орієнтуватися в потоці наукової інформації, тренують пам'ять, покращують кмітливість, розвивають і активізують розумову діяльність учнів.

Мета Посібника

Вивчення історії виникнення, правил складання і розгадування ребусів, створення ребусів за допомогою програми Excel, створення умов для активізації розумової та пізнавальної діяльності учнів при перевірці знань на уроках електротехніки на основі використання ребусів.

Завдання Посібника

1. Систематизація даних про використання ребусів, як нетрадиційних способів перевірки знань учнів на уроках електротехніки.
2. Розкрити можливості ребусів для формування універсальних навчальних дій.
3. Показати універсальність ребуса як методу пізнання.
4. Розгляд методів створення ребусів із застосуванням Microsoft Excel.

Актуальність

- Збільшується обсяг самостійної роботи учнів на уроці.
- Забезпечується ефективність сприйняття за рахунок наочності.
- Завдання підібрані з урахуванням вікових, психологічних і пізнавальних можливостей учнів.
- Можливість використання посібника для організації індивідуальної, групової та фронтальної роботи в групі, а також в якості домашнього завдання.

Опис

Посібник складається з таких розділів: передмова, історія ребусів, складання та розгадування ребусів, створюємо ребуси в Excel, збірник ребусів, розвивально-пізнавальні завдання (дидактичні ігри), про автора.

Необхідна умова успішного засвоєння знань полягає в знанні і розумінні основних термінів і умінні правильно їх застосовувати . На перевірку знання термінів і орієнтоване використання ребусів.

Ребуси можна застосовувати на всіх етапах уроку: актуалізація знань, вивчення нового матеріалу, закріплення матеріалу. Наприклад, при актуалізації знань відгадують ребус і дають визначення, призначення того чи іншого терміна або описують будову приладу, апарату чи електричної машини.

На відміну від простої загадки, де основа йде на словесний опис, ребус розвиває ще й логічне образне мислення, увагу, аналітичні здібності, вчить учня нестандартно сприймати графічне зображення, а також тренує зорову пам'ять і правопис.

На уроках електротехніки ребуси грають не тільки роль розважального моменту, але і допомагають розвивати мислення і творчість, так необхідні для успішного вивчення предмета.

Використання ребусів зручно і для викладача і для учнів - розряджається напружений ритм роботи, випадає кілька хвилин інтелектуального відпочинку, підвищується активність учнів.

Крім того, використання на уроках готових ребусів веде до того, що учні із захопленням втягуються в захоплюючий процес складання ребусів.

Ребус - один з ігрових способів поточної перевірки знань. У порівнянні з кросвордом ребус більш складний варіант гри. Щоб в учнів не зник інтерес до гри, необхідно поступово ускладнювати ігровий матеріал.

Ребуси - це особливий вид загадок, в яких слова, що розгадуються зашифровані за допомогою малюнків - зображень тих чи інших предметів, в поєднанні з буквами і деякими іншими знаками.

В даному посібнику представлена розробка ребусів за допомогою програми Excel. Табличний процесор є потужним інструментом, що надає сучасному викладачу широкі перспективи в плані підвищення ефективності навчального процесу, контролю якості навчання. Можливості Excel щодо обробки текстових і числових даних дають змогу розробляти різноманітні дидактичні матеріали з автоматичною перевіркою введених даних і візуалізації результатів обробки цих даних у вигляді графіків і діаграм. Наприклад, це можуть бути: тексти, кросворди, ребуси, аналітично-довідкові таблиці тощо.

В даний час слово «ребус» часто вживається і в більш широкому сенсі. Воно стало загальним для позначення всього хитромудрого, загадкового й незрозумілого. І це не випадково, адже в світі цікавих завдань ребусів відведено почесне місце.

Електронний посібник з електротехніки
Прокопенко Лариса Владиславівна
Світ ребусів© 2013 Українська